banner22

Paralimpik sporcular zirve yaptı

Paralimpik milli sporcular, geçen hafta katıldıklarını uluslararası organizasyonlarda 5'i altın toplam 21 madalya kazandı.

Spor 23.09.2019, 13:56 23.09.2019, 13:56
Paralimpik sporcular zirve yaptı

Paralimpik milli sporcular, geçen hafta katıldıkları uluslararası organizasyonlarda 5'i altın 21 madalya kazandı.

İsveç'in Helsinborg kentinde düzenlenen ve 2020 Tokyo Paralimpik Oyunları'na puan veren Para Masa Tenisi Avrupa Şampiyonası'ndan milli sporcular, 4'ü altın 11 madalyayla döndü.

Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonundan (TBESF) yapılan açıklamaya göre, Helsingborg kentindeki şampiyonada, erkekler klas 4 kategorisinde iki Türk sporcu finalde karşılaştı. Abdullah Öztürk, finalde Nesim Turan'ı 3-2'lik skorla geçerek Türkiye'ye altın madalya getiren isim oldu.

Şampiyonada bireyselde Nesim Turan, Merve Cansu Demir ve Kübra Korkut gümüş, Ali Öztürk, Ümran Ertiş ve Neslihan Kavas ise bronz madalya elde etti.

Takımlar müsabakasında ise erkekler finalinde Ali Öztürk, Hamza Çalışkan ve Ahmet Nihat Yıldırım'dan oluşan klas 5 takımı Fransa'yı 2-0, Abdullah Öztürk, Nesim Turan, Süleyman Vural'dan oluşan klas 4 takımı da Polonya'yı 2-0 mağlup ederek altın madalya kazandı.

Kadınlar finalinde Ümran Ertiş, Merve Cansu Demir ve Neslihan Kavas'dan oluşan klas 9-10 takımı Polonya'yı 2-0'lık skorla geçerek altın madalyaya uzandı.

Hatice Duman, Nergiz Altıntaş ve Sinem Çağlayan'dan oluşan klas 3 takımı da Hırvatistan'a 2-0 yenildi ve gümüş madalyada kaldı.

Tekerlekli sandalye tenis

Milli sporcu Büşra Ün, Avusturya'da gerçekleştirilen Madainitennis Açık Tekerlekli Sandalye Tenis Turnuvası'nda tek kadınlarda şampiyonluğa ulaştı.

Paralimpik sporcu Büşra, Ukrayna'dan Olena Shyngaryova'yı, Çekya'dan Ladislava Porizkova'yı ve Avusturya'dan Vanessa Jenewein'ı 2-0'lık skorlarla mağlup ederek turnuvayı teklerde birinci sırada tamamladı.

Yüzmede tarihi başarı

Dünya Paralimpik Yüzme Şampiyonası'nda Türkiye, kadınlarda iki madalya kazandı.

Finallerde 50 metre sırtüstünde yüzen Sümeyye Boyacı, 44.74'lük derecesiyle gümüş madalyanın sahibi oldu. Sümeyye bu derecesiyle, Dünya Şampiyonası'nda gümüş madalya kazanan ilk Türk kadın sporcu olma başarısı gösterdi.

Kadınlar 50 metre kelebekte final yüzen Sevilay Öztürk ise 47.35 saniyelik derecesiyle bronz madalya elde etti.

Özel sporcular ilke imza attı

Down sendromlu özel sporcular, ITTF-PTT Masa Tenisi Avrupa Şampiyonası'nı 2 gümüş madalyayla tamamladı.

İsveç'in Helsingborg kentinde düzenlenen şampiyonada, Ebru Acer, kadınlar bireyselde gümüş madalya kazandı. Ebru Acer ve Sümeyra Türk'ten oluşan kadın takımı ise finalde Rusya'ya yenilerek gümüş madalyada kaldı.

Ebru Acer ve Sümeyra Türk, organizasyon tarihinde gümüş madalya kazanan ilk Türk kadın sporcular oldu.

Para badminton

Türk sporcular, Tayland'ın başkenti Bangkok'ta düzenlenen Para Badminton Uluslararası Turnuvası'nı, 2'si gümüş ve 3'ü bronz 5 madalyayla tamamladı.

2020 Tokyo Paralimpik Oyunları için puan niteliği taşıyan Para Badminton Uluslararası Turnuvası'nda Türkiye, 6 sporcuyla madalya mücadelesi verdi.

Tek kadınlarda yarışan Emine Seçkin WH2 kategorisinde, Halime Yıldız ise SL3 kategorisinde gümüş madalya elde etti.

Emine Seçkin, ayrıca WH1-WH2 kategorisi çift kadınlarda Belçikalı partneri Man-Kei To ile bronz madalya kazandı.

Çift erkekler SU5 kategorisinde ise İlker Tuzcu, Fransız Meril Loquette ile bronz madalyanın sahibi oldu.

WH1-WH2 kategorisi karışık çiftlerde mücadele eden Avni Kertmen-Narin Uluç ikilisi de bronz madalyayla organizasyonu bitirdi.

"Sesi Görenler" bronz madalya maçına çıkacak

IBSA Görme Engelliler Avrupa Futbol Şampiyonası'nda Türkiye, bronz madalya maçına çıkacak.

İtalya'nın başkenti Roma'da devam eden şampiyonada Türkiye, yarı finalde Fransa'ya 3-1 yenildi.

TFF'nin "Türkiye Futbol Oynuyor" projesi kapsamında destek verdiği "Sesi Görenler", yarın TSİ 12.30'da üçüncülük maçında İngiltere ile karşılaşacak.

 

Yorumlar (0)
18°
açık
Namaz Vakti 14 Aralık 2019
İmsak 06:42
Güneş 08:14
Öğle 13:04
İkindi 15:23
Akşam 17:43
Yatsı 19:10
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 14 30
2. Beşiktaş 14 27
3. Trabzonspor 14 26
4. Başakşehir 14 26
5. Fenerbahçe 14 25
6. Alanyaspor 15 23
7. Galatasaray 14 23
8. Malatyaspor 14 20
9. Göztepe 14 20
10. Denizlispor 14 18
11. Gaziantep FK 14 17
12. Çaykur Rizespor 14 17
13. Gençlerbirliği 14 14
14. Konyaspor 14 14
15. Antalyaspor 15 13
16. Kasımpaşa 14 12
17. Kayserispor 14 10
18. Ankaragücü 14 9
Takımlar O P
1. Hatayspor 14 30
2. Akhisar Bld.Spor 14 25
3. Erzurum BB 14 24
4. Bursaspor 14 23
5. Ümraniye 14 22
6. Keçiörengücü 14 22
7. Menemen Belediyespor 14 22
8. Altay 15 20
9. Fatih Karagümrük 14 20
10. Balıkesirspor 14 19
11. Giresunspor 14 19
12. Adana Demirspor 15 18
13. İstanbulspor 14 15
14. Altınordu 14 13
15. Osmanlıspor 14 11
16. Boluspor 14 11
17. Adanaspor 14 9
18. Eskişehirspor 14 5
Takımlar O P
1. Liverpool 16 46
2. Leicester City 16 38
3. Man City 16 32
4. Chelsea 16 29
5. M. United 16 24
6. Wolverhampton 16 24
7. Tottenham 16 23
8. Sheffield United 16 22
9. Arsenal 16 22
10. Crystal Palace 16 22
11. Newcastle 16 22
12. Brighton 16 19
13. Burnley 16 18
14. Everton 16 17
15. Bournemouth 16 16
16. West Ham 16 16
17. Aston Villa 16 15
18. Southampton 16 15
19. Norwich City 16 11
20. Watford 16 9
Takımlar O P
1. Barcelona 15 34
2. Real Madrid 15 34
3. Sevilla 16 31
4. Real Sociedad 16 27
5. Getafe 16 27
6. Athletic Bilbao 16 26
7. Atletico Madrid 16 26
8. Valencia 16 26
9. Granada 16 24
10. Osasuna 16 23
11. Real Betis 16 22
12. Levante 16 20
13. Villarreal 16 19
14. Real Valladolid 16 19
15. Deportivo Alaves 17 19
16. Eibar 16 15
17. Mallorca 16 14
18. Celta de Vigo 16 13
19. Leganés 17 10
20. Espanyol 16 9