banner23

Mevsim geçişlerinde hasta olmamak için nelere dikkat etmeliyiz?

Mevsim geçişlerinde çoğu insan kendine dikkat etmediği için hastalanabiliyor. Sonbahara girdiğimiz şu günlerde mevsim geçişinden etkilenmemek için nelere dikkat etmeliyiz? Sorusunun cevabını THM haber olarak araştırdık.

Sağlık 28.08.2018, 05:45 28.08.2018, 06:26
Mevsim geçişlerinde hasta olmamak için nelere dikkat etmeliyiz?

Yaz mevsiminin sona ermesiyle birlikte, sonbahar önümüzdeki günlerde etkisini yavaş yavaş hissettirecek. Özellikle bu aylarda soğuk algınlığı gibi hastalıklara yakalanmamak için dikkat etmek gerekir. Peki, mevsim geçişlerinde hasta olmamak için nelere dikkat etmeliyiz?  Konuyu thmhaber.com olarak Prof. Dr. Bülent Enis Şekerel ile görüştük. İşte Şekerel’in  açıklamaları:

Bağışıklık sistemine dikkat!

“Bağışıklık sistemimiz vücudumuzun korumakla görevlidir. Bağışıklık sistemimiz vücudumuzu tehdit edebilecek bir zararlı fark ettiğinde o tehdidi ortadan kaldırmak üzere tepkiler verir. Bu tepki anlarında bizler kırgınlık, halsizlik, ateş, iştahsızlık, keyifsizlik, kas ağrıları, güçsüzlük ve enerji eksikliği gibi belirtiler hissederiz.

Bağışıklık sitemimizin oldukça karmaşık bir yapısı vardır. Tepkileri içinde bulunduğu duruma, etkileştiklerine göre farklılaşır. Diğer bir deyişle bağışıklık sistemi tepkilerini her zaman aynı şekilde vermeyebilir. Kişinin içinde bulunduğu durum verilecek tepkinin şiddetini ve süresini belirler. Örneğin yüksek stres, hızlı büyüme, beslenme yetersizliği, aşırı yorgunluk, sigara ve alkol gibi olumsuz alışkanlıklar, ani mevsimsel değişiklik gibi durumlar bağışıklık sistemi yanıtlarını olumsuz etkilerken dengeli beslenen, yüksek strese maruz kalmayan, iyi dinlenen ve egzersiz yapan bir kişide bağışıklık sistemi tepkileri daha ölçülü ve uygundur.

Daha fazla soğuk algınlığı yaşayacağımız günler geliyor!

Sonbaharın gelmesi ile hava durumlarında ani değişiklikler yaşanacak ve bu da vücudumuzun düzeninde önemli değişikliklere yok açacak. Uyuma zamanımın, giyinmemiz, yemek yeme ve sıvı tüketme alışkanlıklarımız yeni mevsime göre yeniden şekillenecek. Ayrıca yazın bitmesi ile sayfiye yerlerinden kentlere geri dönüş başladı. Artık bizler birbirimiz ile iş yerleri, kreş ve okullar sayesinde daha fazla etkileşime gireceğiz. Yoğunlaşan iş ve okul hayatımız ile daha fazla stres ile karşı karşıya kalacağız. Soğuyan hava bir yandan toplu yerlerde bulunduğumuz zamanı arttırırken diğer yandan da virüs ve bakteriler için daha fazla üreyecekleri ortamları da hazırlıyor. İnsanlar arasında artan etkileşim hastalık bulaşmasını ne yazık ki kolaylaştıracak. Diğer bir deyişle daha fazla soğuk algınlığı yaşayacağımız günler geliyor.

Soğukta kalmak hastalığın temeli değildir!

Soğuk algınlığı kelimesi yapısı gereği ne yazık ki bazı yanlış anlaşılmaya yol açabiliyor. Sanki çocuk veya kişi soğukta korumasız bırakılmışta soğuk hava kişiyi hasta etmiş algısı/çağrışımı yapabiliyor. Oysa gerçek hiçte öyle değil. Soğuk algınlığı havanın soğuk olduğu dönemlerde ortamlarda daha fazla bulunan virüslerin ve dolayısı ile bu virüslere bağlı hastalıkların artığını söyleyen bir tanımlama. İnsanları hasta olmasına neden olan temel şey soğuk ortamda korumasız kalmış olmaları değildir. Kapalı ortamlarda birbirlerine kolaylıkla hastalık nedeni olan virüs bakterileri bulaştırmalarıdır.  Dolayısı ile virüs ve bakterilerden korunmak için öncelikle kapalı ortamların sık sık havalandırılması gerekiyor. Hasta insanlara mümkün olduğunca fazla yaklaşılmaması,  ortak kullanılan para, telefon, klavye gibi nesnelerin temizlenmesine özen gösterilmesi, el temizliğimize özen göstermemiz gerekir.

 Beslenme düzenimizi yeniden ayarlamalıyız!

Sonbahara girerken ilk yapılması gereken şey, beslenme düzenimizin yeniden ayarlanmasıdır. Çoğumuz kış aylarında daha kalorisi bol, taze sebze ve meyveden fakir bir beslenme uygularız. Ama bu tavsiye edilen bir davranış değildir. Öncelikle beslenmedeki sebze ve meyve miktarı arttırılmalı, yağ miktarı düşürülmelidir. Bir öğünde çok miktarda yemek yerine, ara öğünlerin olduğu düzenli bir beslenme programı tercih edilmelidir. Yeterli sıvı tüketimi de önemlidir. Çoğunlukla da su tercih edilebilirse de süt ve süt ürünleri de tüketilebilir. Sanılanın aksine çay, kahve tüketiminin arttırılması sıvı tüketiminin arttırılması anlamına gelmez.

İhtiyacımız kadar uyumalıyız!

Uyku düzeninin sağlanması diğer önemli bir konudur. Alışık olduğumuz uyku düzenini değiştirmemeliyiz. Herkesin ihtiyacı olan uyku miktarı farklıdır. Alışık olduğumuz saatte yatağa girmeli ve ihtiyacımız kadar uyumalıyız. Az uyumak kadar, aşırı uyku durumu da kendimizi daha kötü hissetmemize neden olabilir.

Spor, spor, spor…

Hava şartları ve günün giderek kısalması olması hareketimizi kısıtlar. Yapılması gereken şey yürüme başta olmak üzere spor yapmaya devam etmektir. Düzenli spor yapanlarda sonbahar yorgunluğunun daha az görülmesi beklenir. Ruhsal stresler sonbahar yorgunluğunun diğer bir nedenidir. Stresi azaltabilecek spor faaliyetleri, sosyal aktiviteler ve dış ortamda daha çok zaman geçirme yararlı olacaktır. Güneş ışınlarının ve aydınlığının ruhumuza olumlu etkileri olduğunu unutmamamız gerekir.

Destekleyici vitamin ve doğal katkılar en çok merak edilen konulardan birisidir. Gerektiğinde bu katkılar kullanılabilir. Özellikle doğal ilaç olarak bilinen destek ürünleri kullanımının çok arttığı günümüzde bunların çoğunlukla kontrolsüz kullanıldığı bilinir. Hangi destek ürünü olursa olsun daima doktora danışılarak kullanılması daha sağlıklı olacaktır.

Kalp damar hastalığı, astım, alerji, böbrek hastalığı ve şeker hastalığı gibi kronik rahatsızlıkları olanların ise mevsim dönümlerine girmeden önce doktor kontrollerini yaptırmaları gerekir. Tedavilerinin yeniden düzenlenmesi ile bu dönemi daha rahat geçirebilirler."

Prof. Dr. Bülent Enis Şekerel kimdir?

Bülent Enis Şekerel, 1963 yılında ABD’de doğdu. Orta öğrenimini İstanbul Erkek Lisesi’nde, tıp eğitimini İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nde tamamladı. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinde 1993 yılında pediatri uzmanı, 1996 yılında pediatrik allerji uzmanı, 1997 yılında doçent, 2003 yılında profesör oldu. Allerji uzmanlığı, 2005 yılında European Academy of Allergy and Clinical Immunology (EAACI, Avrupa Allerji ve Klinik İmmünoloji Akademisi) tarafından onaylandı.

1997 yılında ABD Pennsylvania Üniversitesi Philadelphia Çocuk Hastanesinde Prof.Dr Micheal Grunstein ile ve 2003-2006 yılları arasında 15 ay süre ile İngiltere Southampton Üniversitesi Allerji ve Solunum Hastalıkları Bölümünde Prof. Dr. Anthony Frew ile ortak çalışma ve araştırmalarda bulundu.

Allerji-Astım-İmmünoloji Dergisi’nde 2002-2005 yılları arasında yardımcı editör, 2005-2008 yılları arasında ise editör olarak görev yaptı.

Ulusal ve uluslararası çeşitli bilimsel derneklerin üyesi olan Dr.Şekerel iki yıl süre ile Türkiye Milli Pediatri Derneği yönetim kurulu üyeliği yanısıra  Türkiye Ulusal Allerji ve Klinik İmmünoloji Yönetim Kurulunda saymanlık, iletişim sorumluluğu ve genel sekreterlik gibi görevlerde bulundu. 2016 yılında Türkiye Ulusal Allerji ve Klinik İmmünoloji Derneği başkanlığına seçildi.

Tıp Eğitimi ve Felsefesi üzerine eğitim görmüş ve bir süre Hacettepe Üniversitesi Tıp Eğitimi ve Bilişimi Anabilim Dalında çalışmıştır.

Ülkemizin önde gelen 30 allerji ve astım kliniğinin üyesi olduğu ve çocukluk çağı astımı üzerine çok merkezli araştırmalar yürüten TURPEDAS (Türkiye Pediatrik Astım Çalışma Grubu) isimli araştırma grubunun kurucusu ve koordinatörüdür.

2008 yılında “Türkiye Astım Tanı ve Tedavi Rehberi”ni yazan ve güncelleyen grupta yer alan Dr.Şekerel, ayrıca 2009 yılında GINA (Global Initiave for Asthma, Küresel Astım Girişim Grubu) Pediatrik Astım Tanı ve Tedavi Rehberinin hazırlanmasına katkıda bulundu.

Ocak 2017 itibarıyla uluslararası indekslere giren dergilerde yayınlanmış 110’in üzerinde makalesi vardır ve bunlar bugüne değin yaklaşık 1300 kez atfedilmişlerdir.

“Çocukluk Çağı Astımı” (2008),  “Allerjik Rinit” (2011), “A’dan Z’ye İnek Sütü Protein Allerjisi” (2016) isimli üç kitabın yanısıra “Çocukluk Çağında Allerji, Astım İmmünoloji”(2015)  isimli kaynak kitabın(textbook) hem yazar hem de editörüdür.

İngilizce ve Almanca bilen Dr.Şekerel bilimsel araştırmalarını çocukluk çağı allerjik hastalıkları üzerine yürütmektedir.

Çeşitli “Avrupa Allerji ve Klinik İmmünoloji Akademisi ” (EAACI, European Academy of Allergy and Clinical Immunology) ve “Dünya Allerji Organizasyonu” (WAO, World Allergy Organisation) kongre ve sempozyumlarına konuşmacı ve oturum başkanlıkların bulundu. 2019 yılında Istanbul’da yapılacak olan “Dünya Allerji Kongresi” başkanlığını Prof.Dr.Dilşad Mungan ile birlikte yapacaktır. Evli ve iki erkek çocuk babasıdır.

 

Yorumlar (1)
Serafettin Beba 1 yıl önce
Mevsim gecislerinde hasta olmamak icin bilgilediren sayin Prof.Dr. Bulent Sekerel hocama tesekkurlerimi sunarim
10°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 07 Aralık 2019
İmsak 06:37
Güneş 08:09
Öğle 13:01
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 14 30
2. Fenerbahçe 14 25
3. Başakşehir 13 25
4. Beşiktaş 13 24
5. Trabzonspor 13 23
6. Alanyaspor 13 22
7. Malatyaspor 14 20
8. Galatasaray 13 20
9. Göztepe 13 17
10. Denizlispor 13 17
11. Çaykur Rizespor 13 17
12. Gaziantep FK 13 16
13. Gençlerbirliği 14 14
14. Konyaspor 13 13
15. Kasımpaşa 13 12
16. Antalyaspor 13 12
17. Ankaragücü 13 9
18. Kayserispor 13 7
Takımlar O P
1. Hatayspor 14 30
2. Erzurum BB 13 24
3. Bursaspor 13 23
4. Ümraniye 14 22
5. Akhisar Bld.Spor 13 22
6. Keçiörengücü 13 21
7. Menemen Belediyespor 13 21
8. Fatih Karagümrük 13 19
9. Balıkesirspor 13 18
10. Altay 13 16
11. Giresunspor 13 16
12. İstanbulspor 13 15
13. Adana Demirspor 13 15
14. Boluspor 14 11
15. Osmanlıspor 13 10
16. Altınordu 13 10
17. Adanaspor 13 9
18. Eskişehirspor 14 5
Takımlar O P
1. Liverpool 15 43
2. Leicester City 15 35
3. Man City 15 32
4. Chelsea 15 29
5. Wolverhampton 15 23
6. M. United 15 21
7. Crystal Palace 15 21
8. Tottenham 15 20
9. Sheffield United 15 19
10. Arsenal 15 19
11. Newcastle 15 19
12. Burnley 15 18
13. Brighton 15 18
14. Bournemouth 15 16
15. West Ham 15 16
16. Aston Villa 15 15
17. Southampton 15 15
18. Everton 15 14
19. Norwich City 15 11
20. Watford 15 8
Takımlar O P
1. Real Madrid 15 34
2. Barcelona 14 31
3. Sevilla 15 30
4. Real Sociedad 15 26
5. Athletic Bilbao 15 26
6. Atletico Madrid 16 26
7. Getafe 15 24
8. Valencia 15 23
9. Osasuna 15 22
10. Granada 15 21
11. Levante 15 20
12. Villarreal 16 19
13. Real Betis 15 19
14. Deportivo Alaves 15 18
15. Real Valladolid 15 18
16. Eibar 15 15
17. Mallorca 15 14
18. Celta de Vigo 15 13
19. Espanyol 16 9
20. Leganés 15 6