Bor'dan üretilen yerli temizlik ürünü BORON'dan 10 ayda 100 milyonluk ciro

10 ay önce piyasaya sürülen yerli ve milli temizlik ürünü BORON, kısa sürede 100 milyon TL’yi aşkın ciroya ulaştı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, Bor madeninden üretilen Boron temizlik ürünü ile büyük bir başarıya imza atıldığını belirterek, "Kısa bir süre zarfında yüzde 8’lik bir pazar payına sahip oldu. Toplam 30 bin ton satış rakamına ulaştık. Bir yandan iç talep karşılanırken bir yandan da ihracatımıza başladık" dedi. Eti Maden tarafından toz temizlik ürünü olarak üretilen BORON'un, doğal mineralli sıvı şekilde olanı da önümüzdeki günlerde piyasaya sunulacak.

Genel 08.11.2019, 15:11 08.11.2019, 16:09
Bor'dan üretilen yerli temizlik ürünü BORON'dan 10 ayda 100 milyonluk ciro

Eti Maden’in sektörde önemli başarı sağlayan ve tüketicilerin büyük ilgilisini çeken doğal mineralli temizlik ürün markası BORON, ürün yelpazesini genişletti.

Milli madenimiz bordan üretilen BORON, güçlendirilmiş formülüyle iki yeni toz çeşidi ve sıvı temizlik ürünüyle duyuruldu.

Yeni ürünler, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Serkan Keleşer'in katılımıyla İstanbul’da düzenlenen basın toplantısında tanıtıldı. 

Bakan Dönmez açıklamasında, yaklaşık 10 ay önce piyasaya çıkan Bor madeninden üretilen Boron temizlik ürünü ile büyük bir başarıya imza atıldığını belirterek, “10 aylık kısa bir süre zarfında yüzde 8’lik bir pazar payına sahip oldu. Toplam 30 bin ton satış rakamına ulaştık. Bir yandan iç talep karşılanırken bir yandan da ihracatımıza başladık. Bugün yeni ürünlerini tanıttığımız Boron ürünlerinde artan talebe yetişmek için Eskişehir Kırka’daki fabrikamız kapasitesini yüzde 20-25 oranında artırarak yıllık 30 – 35 bin ton arası üretim yapıyor” ifadelerini kullandı.

Dönmez sözlerini şöyle sürdürdü:

“Farklı platformlarda Boron’un ar-ge çalışmalarının devam ettiğini ve önümüzdeki dönem yeni ürünlerle piyasada olacağını ilan etmiştik. Kamuoyundan da ürünlerin farklı kullanımlar için geliştirilmesi yönünde sürekli geri bildirimler aldık. Ve bugünden itibaren renkli ve beyazlar için sıvı ve toz olmak üzere dört farklı Boron raflardaki yerini almaya başlayacak. Türkiye’de temizlik ürünleri pazarı bugün yaklaşık 10 milyar liralık bir hacme sahip. 

Rekabetin yüksek olduğu, kapasite fazlasıyla üretim yapabilen, modern tesislerin olduğu her geçen gün daha da gelişen bir sektör. Üretimin büyük bir kısmı çamaşır ve bulaşık deterjanları için ayrılıyor. Ham maddenin önemli bir kısmı da yurt dışından ithal ediliyor. Boron böylesine yüksek nitelikli bir pazarda 10 aylık kısa bir süre zarfında yüzde 8’lik bir pazar payına sahip oldu. Toplam 30 bin ton satış rakamına ulaştık. Yıl sonunda inşallah 35 bin tona ulaşmayı hedefliyoruz."

Yerli ve milli ürün 

Yerli ve milli bir ürün Boron’un içeriğinde petrol türevi ya da fosfat gibi insan sağlığına, doğaya ve çevreye zararlı hiçbir katkı maddesi yok. Bugün pek çok temizlik ürününde kullanılan optik beyazlatıcılar, ağartıcılar, ya da güzel kokması için eklenen sentetik esaslı koku özlerinin cilt ve deri hastalıkları ile solunum yolu rahatsızlıkları başta olmak üzere pek çok hastalığı tetiklediği bilimsel bir gerçek. Ayrıca biyolojik olarak çözülme özelliğine sahip olmayan ürünler kullanım sonrası kanalizasyona, toprağa ve su kaynaklarımıza karışıyor. Zararlı etkileri, kalıntıları doğada ve canlı yaşamı üzerinde yıllar boyunca görülüyor. Boron doğal minerallerden oluşan bileşimiyle geleneksel deterjanlardan ayrışıyor. İçeriğinin yüzde 50’den fazlası doğal mineral ve borakstan oluştuğu için kullanım sonrası ortaya çıkan atık su çevreye zarar vermiyor.

Taklitlerinden sakınınız 

BORON sektörde doğal mineralli temizlik ürünlerinin yaygınlaşmasına da ön ayak oldu. Burada öncü bir rol de üstlenmiş oldu aslında. Arkadaşlarımız kimi zaman içeriğinde bor kullanılmış bazı ürünler gösteriyorlar bize. Tabi sektörün teşvik edilmesi, buradaki boşluğun doldurulması adına güzel bir gelişme ama taklitlerimizden de sakının diyoruz. Yeni ürünlerle birlikte BORON’un piyasadaki pazar payını daha da artırmak için geniş bir dağıtım ağı kurduk. Türkiye’de tüm büyük zincir mağazalarda yani yaklaşık 20.000 noktada olma hedefimiz var. Bunun büyük bir kısmını gerçekleştirdik. Bütün hazırlıklarımızı bu hedefe göre yapıyoruz. Birçok yerde vatandaşlarımızdan haklı serzenişler alıyoruz. Marketlerde bulamıyoruz ya da gidiyoruz hemen tükeniyor şeklinde. BORON’un hem üretiminin artırılması hem de yaygınlaşması için arkadaşlarımız büyük emek sarf ediyor. 

ABD, İsviçre Tunus ve Kosava’ya ilk ihracat 

Eskişehir Kırka’daki fabrikamız artan talebe yetişmek için kapasitesini yüzde 20-25 oranında artırarak yıllık 30 – 35 bin ton arası üretim yapıyor. Boron’un ihracatının yaygınlaşması için de çalışmalarımız devam ediyor. Amerika Birleşik Devletleri, İsviçre, Tunus ve Kosova’ya ilk ihracatı gerçekleştirdik. Amacımız yurt dışında daha fazla ülkeye erişerek buradaki pazar payımızı da mümkün olduğunca artırmak. Boron’un ar-ge süreçleri devam ediyor. Bulaşık makineleri ve elde yıkama için doğal mineralli bulaşık temizlik ürünü geliştirmek için çalışmalar sürüyor. Öte yandan gerek mevcut ürünlerin performanslarının artırılması gerekse de yeni ürün geliştirilmesi için ekiplerimiz sürekli mesaide. Bu gayretler sonucu yeni ürünlerimizin leke çıkarma gücü yüzde 30 oranında artırıldı. 

Katma değerli yeni ürünler 

Yaklaşık iki hafta önce bor karbür tesisimizin temelini Balıkesir Bandırma’da attık. Dünyada toplam bor karbür üretimi yaklaşık 12 ila 15 bin ton arasında. Balıkesir’deki tesisimiz yıllık bin ton üretim yapacak. Yani dünyadaki toplam üretimin yüzde 8’lik dilimi artık Türkiye’de üretilecek. Savunma sanayimizin yerlilik oranının artırılması için önemli bir girdi sağlayacak. Öte yandan Ferrobor ve Bor Nitrürün ülkemizde üretilmesi amacıyla ihale hazırlık çalışmalarına başladık. Orada da en kısa sürede aksiyon alarak borda katma değerli uç ürünlerin ülkemizde üretilmesi adına önemli bir adım daha atmak istiyoruz.  Önümüzdeki on yıl içinde büyüme gerçekleşeceği öngörülen inşaat, biyoyakıt, ilaç ve medikal, seramik, yenilenebilir enerji yatırımları, elektrik-elektronik eşya üretimi, havacılık ve uzay sanayi bor tüketimini doğrudan etkileyen alanlar olacak.”

“Halkımızın Bor’u ile halkımızın menfaati için çalışıyoruz”

Eti Maden Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Serkan Keleşer konuşmasında Boron ile birlikte
Türkiye temizlik tarihinde yeni bir sayfa açıldığına vurgu yaparak şunları söyledi: “Bizim Boron’umuz kimyasal içermez bizim Boron’umuz farklı bir kulvardadır. Diğer temizlik ürünlerinden farklı bir konumdadır. Bize soruluyor niçin köpürmüyor, parlak beyazlık vermiyor. Bizim ürünümüz köpürmez kokmaz. Bizim ürünümüz de temizlik var. Biz Türkiye’de çamaşırda bir alternatifiz. Alerjisi olanlar bizim ürünümüzü kullanmadığında alerji olmaz. Bizi diğer ürünlerle karşılaştırılamayız. 

Türkiye’de çamaşırda temizliğin tarihi Boron’dan önce Boron’dan sonra diye yazılacak. Herkes Boron’a göre kendini konumlandıracak. Bu kadar da iddialıyız. Sektörde bizden sonra kokusuz deterjanların çıktığını görüyoruz, indirimlerin olduğunu görüyoruz. Biz devlet kurumu olarak hem fiyat hem sağlık konusunda halkımızın menfaatini koruyarak piyasa var olacağız. Boron’umuz bordan üretiliyor, bor halkımızın, 32 tesisimiz var onlar da halkımızın. Boron da halkımızın onu Türk halkına emanet ediyoruz.”

Doğayla dost, insan sağlığına zarar vermiyor

Doğa dostu BORON, petrol türevlerinin yanı sıra parfüm ve fosfat gibi zararlı kimyasallar içermiyor. Bor madeninin leke çıkarma işlemini kolaylaştırma, enzimleri stabilize etme, suyu yumuşatma gibi özellikleri kullanılarak geliştirilen doğal mineralli temizlik ürünü, insan sağlığına da zarar vermiyor. Otomatik çamaşır makineleri için üretilen BORON, içerdiği bor mineralleri sayesinde antibakteriyel ve antifungal etki sağlıyor. Kireç çözücü etkiye sahip olan ürünün, çamaşırı yumuşatma özelliği bulunuyor. Ön yıkamaya gerek bırakmayan ürün, renkleri soldurmuyor. BORON'un içinde; boraks, bitkisel sabun, soda, okisjen bazlı ağartıcı, zararlı kimyasal içermeyen diğer hammaddeler bulunuyor. 

Doğal Temizlik (Beyazlar) ve Doğal Renkler (Renkliler) olmak üzere iki şekilde piyasaya sunulan Boron Doğal Mineralli Sıvı Temizlik Ürünü, 1690 ml’lik paketlerle piyasaya sunuluyor. Ürün 27,50 TL tüketici fiyatıyla raflarda yerini aldı. 

10 ayda 100 milyon TL üzeri ciro ve 30 bin tonu aşkın satış

Yıl başında piyasaya sunulan BORON toz temizlik ürünü, tüm Türkiye tarafından çok sevildi ve tanıtımından bugüne 10 ay gibi kısa bir sürede, 100 milyon TL’nin üzerinde ciroya ulaştı ve 30 bin tonun üzerinde satıldı. Toz temizlik ürününün, 2019 yılı sonuna kadar 130 milyon TL'nin üzerinde ciroya ve 35 bin tonun üzerinde bir satış rakamına ulaşılması hedefleniyor. 2018 yılında bor içerikli temizlik ürünleri 7844 ton satıldı. 10 aylık sürede ürünün pazar payı yaklaşık yüzde 9 olarak gerçekleşirken, ulaştığı satış rakamıyla da yüzde 450 oranında artış yakaladı.. BORON’a ilgi gösteren ilk 10 il; İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Kocaeli, Bursa, Adana, Konya, Samsun ve Gaziantep olarak sıralanıyor. 

Eti Maden Hakkında

Mustafa Kemal Atatürk’ün geleceğe yön veren ileri görüşlülüğü doğrultusunda Etibank, Türkiye’nin sanayileşmesi, doğal kaynakları ve finans organizasyonlarını bir arada yürütmek amacıyla 1935 yılında kuruldu. 1998 yılındaki yapılandırma ile Eti Holding A.Ş. ve Ocak 2004’teki yeni yapılandırma ile Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü adını aldı. Eti Maden Dünya’da %73’lük rezerv payı ile bor madenini ilgili yasalar doğrultusunda en verimli yöntemlerle değerlendirmeyi ve uluslararası pazarlara sunmayı görev edinmiştir.

Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü; dünya standartlarındaki tesislerinde yüksek verimli bor ürünleri üreterek birçok sektöre doğrudan katkı sağlamaktadır. (Balıkesir) Bandırma Bor ve Asit Fabrikaları, (Eskişehir) Kırka Bor, (Kütahya) Emet Bor, (Balıkesir) Bigadiç Bor İşletme Müdürlükleri, Bandırma Lojistik birimi, yurt dışı temsilcilikleri ve iştirakleriyle madencilik, metalürji, kimya vb. sektörlerde faaliyet gösteren global bir kurumdur. 
Eti Maden talebe yönelik üst düzey hizmet anlayışını iş sağlığı, çevre, kalite ve enerji yönetim sistemleri belgeleri ile desteklerken memnuniyeti ön planda tutarak verdiği hizmetle dünya bor pazarında lider konumda yer almaktadır.
Eti Maden, bor ve bor ürünleri hakkındaki bilgi ve birikimini uluslararası kalite standartlarındaki ileri teknolojiyle birleştirerek bor üretimine ve ürünlerine değer katmaya devam etmektedir. Global çaptaki lojistik operasyonlarla bor ve bor ürünlerinden elde edilen rafine ürünleri, ulusal ve uluslararası pazarlara sunan “Dünya Bor Lideri” Eti Maden, Türkiye ve dünya ekonomisinin büyümesine katkı sağlamaktadır.


 

Yorumlar (0)
12°
sisli
Namaz Vakti 18 Kasım 2019
İmsak 06:19
Güneş 07:47
Öğle 12:54
İkindi 15:27
Akşam 17:51
Yatsı 19:14
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 11 21
2. Fenerbahçe 11 20
3. Trabzonspor 11 19
4. Alanyaspor 11 19
5. Başakşehir 11 19
6. Galatasaray 11 19
7. Malatyaspor 11 18
8. Beşiktaş 11 18
9. Gaziantep FK 11 15
10. Çaykur Rizespor 11 14
11. Göztepe 11 13
12. Konyaspor 11 13
13. Kasımpaşa 11 12
14. Denizlispor 11 11
15. Antalyaspor 11 11
16. Gençlerbirliği 11 10
17. Ankaragücü 11 9
18. Kayserispor 11 7
Takımlar O P
1. Hatayspor 11 21
2. Fatih Karagümrük 11 19
3. Ümraniye 11 18
4. Balıkesirspor 11 18
5. Akhisar Bld.Spor 11 18
6. Erzurum BB 11 18
7. Keçiörengücü 11 18
8. Bursaspor 11 17
9. Menemen Belediyespor 11 17
10. Altay 11 15
11. Adana Demirspor 11 12
12. İstanbulspor 11 12
13. Giresunspor 11 12
14. Boluspor 11 10
15. Osmanlıspor 11 10
16. Adanaspor 11 8
17. Altınordu 11 7
18. Eskişehirspor 11 1
Takımlar O P
1. Liverpool 12 34
2. Leicester City 12 26
3. Chelsea 12 26
4. Man City 12 25
5. Sheffield United 12 17
6. Arsenal 12 17
7. M. United 12 16
8. Wolverhampton 12 16
9. Bournemouth 12 16
10. Burnley 12 15
11. Brighton 12 15
12. Crystal Palace 12 15
13. Newcastle 12 15
14. Tottenham 12 14
15. Everton 12 14
16. West Ham 12 13
17. Aston Villa 12 11
18. Watford 12 8
19. Southampton 12 8
20. Norwich City 12 7
Takımlar O P
1. Barcelona 12 25
2. Real Madrid 12 25
3. Atletico Madrid 13 24
4. Sevilla 13 24
5. Real Sociedad 13 23
6. Athletic Bilbao 13 20
7. Getafe 13 20
8. Granada 13 20
9. Valencia 13 20
10. Osasuna 13 19
11. Villarreal 13 18
12. Levante 13 17
13. Real Valladolid 13 17
14. Deportivo Alaves 13 15
15. Eibar 13 15
16. Mallorca 13 14
17. Real Betis 13 13
18. Celta de Vigo 13 9
19. Espanyol 13 8
20. Leganés 13 6