banner23

Türkiye ihracatta bir yılda 4. kez rekor kırdı

Ticaret Bakanlığı'nın  verilerine göre, dış ticaret açığımız 11 ayda yüzde 51,84 gibi ciddi bir düşüşle 25 milyar 162 milyon dolara geriledi. İhracat ise 11 ayda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,77 artışla 165 milyar 67 milyon dolara ulaştı. Ticaret Bakanı Pekcan, "Kasım ayı ihracatımız 11 ayda yakaladığımız 4'üncü en yüksek aylık ihracat rakamı." dedi.

Ekonomi 02.12.2019, 17:22 02.12.2019, 17:23

Ticaret Bakanlı'ğın, kasım ayı geçici dış ticaret istatistiklerinden oluşan veri bülteni açıklandı.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ihracat rakamlarının verilerini paylaştı.

Bakan Pekcan, "Kasım ayı ihracatımız 16 milyar 214 milyon dolar oldu. Bu 11 ayda yakaladığımız 4'üncü en yüksek aylık ihracat rakamı" bilgisini verdi.

Bakan Pekcan şunları söyledi:

"Bugün açıklanan 3. çeyrek büyüme rakamıyla artık pozitife geçtik, yıl sonunda çok daha iyi rakamlar göreceğiz. Dış ticaret açığımız 11 ayda yüzde 51,84 gibi ciddi bir düşüşle 25 milyar 162 milyon dolara gerilemiş durumda. İhracatımız 11 ayda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,77 artışla 165 milyar 67 milyon dolara ulaşarak, güçlü ve olumlu seyrini sürdürdü"

"İhracatta 7. sıradayız"

Bakan Pekcan, Dünya Ticaret Örgütü'nün (DTÖ) 9 aylık verilerine göre, toplam ihracat değişimine bakıldığında, verisi açıklanan ülkelerden 50'sinin ihracatının 9 aylık dönemde düştüğünü gördüklerini belirterek, "Bu 50 ülkenin düşüş ortalaması yüzde 2,6. Bizim de 9 aylık ihracat artışımız yüzde 2,56. Ülkeler sıralamasına baktığımızda, artış oranı bazında ihracatta 7. sıradayız. Ancak dolar olarak, mutlak değer olarak baktığımızda ihracat artışında 5. sıradayız." dedi. 

Pekcan, kasım ayı ihracat rakamlarının açıklandığı toplantıda yaptığı konuşmada, küresel ticarette yaşanan savaşa değinerek, IMF'nin, ABD-Çin eksenli gelişen ticaret savaşının 2020'de dünya ekonomisine maliyetinin 700 milyar dolar olacağını öngördüğünü söyledi.

Küresel ekonomik görünüme dair uluslararası kuruluşlarca yapılan tahminlerin sürekli aşağı yönlü revize edildiğini belirten Pekcan, küresel ekonomiye dair büyümenin yüzde 3,9'dan yüzde 3'e düşürüldüğünü, 2020'de ise yüzde 3,4 büyüme beklendiğini kaydetti. 

DTÖ'nün, yüzde 4 olarak açıkladığı küresel ticaret artış beklentisini yüzde 1,2'ye çektiğini aktaran Pekcan, artan ticaret önlemlerinin Türkiye ihracatına etkisine değindi. 

Artan korumacılık nedeniyle Türkiye'nin 2017'de ihracatta yaşadığı kaybın 893 milyon dolar olduğunu belirten Pekcan, "Korumacılık önlemlerinden etkilenen ihracat tutarımız 2018'de 7,2 milyar dolara, 2019'da ise 11 milyar dolara çıktı. Bazı muhtemel önlemlere baktığımızda, bunun 14,4 milyar dolara kadar çıkması muhtemel." dedi.

Pekcan, Türkiye menşeli ihraç ürünlerine yönelik uygulanan ticaret politikası önleminin 2018'de 48 adede, bugüne kadar ise 53'e ulaştığını ifade ederek, bu konuda haksız uygulamalara karşı verdikleri mücadeleye işaret etti. 

"Her zaman çok taraflı, adil ve serbest ticaretten yanayız"

Ruhsar Pekcan, DTÖ'nün işlevselliğinin tartışma altında olduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"DTÖ temyiz organının çalışmasının 11 Aralık itibarıyla işlevsiz hale gelmesi kuvvetle muhtemeldir. Çünkü temyiz oranının 3 üyesinden 2'sinin çalışma süresi 11 Aralık'ta doluyor. ABD'nin blokajıyla yeni temyiz organı üyesi atanamadığında bu organ işlevsiz hale kalacaktır. Türkiye olarak biz her zaman çok taraflı, adil ve serbest ticaretten yana olduk. Çalışmalarımızı bundan sonra da devam ettireceğiz ancak her olasılığı da göz önünde bulundurmak zorundayız."

Bu kapsamda ikili ticaret anlaşmalarına hassasiyetle yaklaştıklarını ifade eden Pekcan, Gümrük Birliği'nin güncellenmesiyle iki taraf için yeni iş imkanları ve olanakların çıkacağını söyledi. 

Pekcan, Brexit sonrası İngiltere ile ticarette yaşanacak sürece ilişkin çalışmalar gerçekleştirdiklerini belirterek, İngiltere'nin, en fazla ihracat yaptıkları ikinci ülke olduğunu hatırlattı.

Komşu ve çevre ülke pazarları ile ticaretin gelişmesinin önemine işaret eden Pekcan, geçen hafta gerçekleştirilen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi'nin (İSEDAK) 35. Toplantısı'nda çok sayıda mevkidaşı ile ticaretin artırılması konusunu konuştuğunu anlattı. 

"Küresel ticarette iyi konumdayız"

Ticaret Bakanı Pekcan, küresel ticaret verilerine değinirken, şunları kaydetti: 

"Küresel ekonomi ve ticarette gözlenen zayıf performans, ülkemizi doğrudan etkileyen jeopolitik gelişmeler, Irak ve İran'daki süreçler, artan korumacılık önlemleri, avro/dolar paritesindeki gerileme, dünya genelinde emtia fiyatlarında ve ihracat fiyatlarındaki düşüşlere rağmen ülkemiz, küresel ölçekte ihracat performansı açısından öne çıkan ülkeler arasında yer almaktadır. 

DTÖ'nün 9 aylık verilerine göre, toplam ihracat değişimine bakıldığında, verisi açıklanan ülkelerden 50'sinin ihracatının 9 aylık dönemde düştüğünü görüyoruz. Bu 50 ülkenin düşüş ortalaması yüzde 2,6. Bizim de 9 aylık ihracat artışımız yüzde 2,56. Ülkeler sıralamasına baktığımızda, artış oranı bazında ihracatta 7. sıradayız. Ancak dolar olarak, mutlak değer olarak baktığımızda ihracat artışında 5. sıradayız. Bu rakamlarla yetinmiyoruz. Hedeflerimiz sizlerle birlikte çok daha yüksek... Ancak küresel ticaretin içinde bulunduğu koşulları dikkate alırsak oldukça iyi bir konumda olduğumuzu söyleyebiliriz."

En çok ihracat yapılan fasıllar

ÖTS'ye göre, kasımda en fazla ihracat "tüketim malları" grubunda gerçekleştirildi. Bu kapsamda 6 milyar 853 milyon dolarlık ihracat yapıldı. Bu grubu sırasıyla 6 milyar 694 milyon dolarla "ham madde (ara mallar)" ve 1 milyar 829 milyon dolarla "yatırım (sermaye malları)" izledi.

GTS'ye göre de "tüketim malları" grubunda 7 milyar 99 milyon dolar, "ham madde (ara mallar)" grubunda 7 milyar 80 milyon dolar, "yatırım (sermaye malları)" grubunda 1 milyar 908 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildi.

ÖTS'ye göre, kasımda en fazla ihracat yapılan fasıl "motorlu kara taşıtları, traktörler, bisikletler, motosikletler, diğer kara taşıtları" grubu oldu. Bu kapsamda 2 milyar 336 milyon dolarlık ihracat yapıldı. Bu grubu sırasıyla 1 milyar 432 milyon dolarla "kazanlar, makineler, mekanik cihazlar ve aletler, nükleer reaktörler", 853 milyon dolarla "elektrikli makine ve cihazlar, televizyon, görüntü-ses kaydetme-verme cihazları" izledi.

GTS'ye göre kasımda en çok ihracat yapılan fasıllar ise 2 milyar 394 milyon dolarla "motorlu kara taşıtları, traktörler, bisikletler, motosikletler, diğer kara taşıtları", 1 milyar 528 milyon dolarla "kazanlar, makineler, mekanik cihazlar ve aletler, nükleer reaktörler" ve 938 milyon dolarla "elektrikli makine ve cihazlar, televizyon, görüntü-ses kaydetme-verme cihazları" olarak belirlendi.

Söz konusu ayda en çok ithalat yapılan fasıl GTS'ye göre 3 milyar 358 milyon dolar ve ÖTS'ye göre 3 milyar 394 milyon dolarla "mineral yakıtlar, mineral yağlar ve bunların damıtılmasından elde edilen ürünler" olarak kayıtlara geçti.

TİM Başkanı Gülle: Kasım ayının lideri otomotiv

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, "Kasım ayının lideri, 2,7 milyar dolarlık ihracat ile otomotiv sektörümüz olurken, 1,8 milyar dolara ulaşan kimyevi maddeler sektörümüz ikinci, 1,5 milyar dolara ulaşan hazır giyim ve konfeksiyon sektörümüz üçüncü oldu." dedi.

TİM Başkanı Gülle, kasım ayı ihracat rakamlarının açıklandığı toplantıda yaptığı konuşmada, gelişen ve değişen dünyaya işaret ederek, zamanın ruhunun da büyük bir değişime işaret ettiğini söyledi. 

Korumacılık, göç ve mülteci sorunu, dijital dönüşüm ve enerji arzı güvenliği gibi küresel meselelerin alışkanlıkları ve konforu zorladığını belirten Gülle, insanoğlunun yeni mücadele ve başarılara davet edildiğini kaydetti. 

Gülle, "Artık dünya, Atlantik İttifakı'nın bir zamanlar öncülük ettiği konvansiyonel yöntemlerden, Asya-Pasifik'in öncülük ettiği bir dijital dönüşüm sürecini, Türkiye gibi yükselen gelişmekte olan ekonomiler ile birlikte küresel ekonomik-politikte çok sesli bir dönemin gerekliliğini ısrarla vurguluyor." diye konuştu.

Gülle, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, 5 yıl önce Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda söylediği "Dünya 5'ten büyüktür" sözünün artık uluslararası ortamlarda herkes tarafından dile getirildiğini söyledi. 

Zamanın ruhunun sorgulandığını ve dünyada büyük değişimlerin yaşandığını ifade eden Gülle, şöyle konuştu:

 "Türkiye, gerek stratejik pozisyonu gerekse de dinamik ve kalifiye nüfusuyla en büyük ilk 10 ekonomi arasına girmeye aday gösteriliyor. Trans Avrasya Koridoru ve Akdeniz Havzası'ndaki gelişmelerin, gerek küresel ticarette gerekse uluslararası ekonomi politikte ülkemizi önemli bir üs olarak öne çıkarması da bu iddiaları destekler nitelikte. Cumartesi günü açılışı yapılan, 21. yüzyılın 'kıtaları birleştiren' enerji projelerinden birisi olan TANAP bunun en güzel örneği. Türkiye'nin bölgesel ve küresel vizyonu, bir kez daha gurur duyduğumuz başarılarla taçlanıyor." 

Türkiye'nin dünya ölçeğinde yürüttüğü çalışmalara değinen Gülle, "Türkiye bölgesinde, artık sadece AB ile değil, tüm aktörler ile dengeli ve çıkarları doğrultusunda çok yönlü ve güçlü bir politika izliyor." dedi.

"Küresel ticarette yaşanan daralma bütün ülkeleri etkiliyor"

Açıklanan İhracat Ana Planı'nın sektörlere ve ihracatçılara katkılarına işaret eden Gülle, kasım ayı ihracatının 16 milyar 214 milyon dolar olduğunu hatırlattı.

Gülle, "Küresel ticarette yaşanan daralma bütün ülkeleri etkiliyor. Ticaretin yavaşlaması küresel büyümede de önemli bir ivme kaybına sebep oluyor. İhracatçılarımızın tüm güçleriyle, tam performansla yürüttükleri çalışmalar, küresel ortalamanın üzerinde bir ihracat tablosu ile taçlanıyor, göğsümüzü kabartıyor. İhracatçılarımızın dinamizmi, doğru rota tespitleri ve stratejik kararları, hükümetimizin destekleri ile küresel arenadaki pozisyonumuzu daha iyi noktalara taşıyor, taşımaya da devam edecek." ifadelerini kullandı. 

"Kasım ayında ihracat ailemize 1545 firma katıldı"

İsmail Gülle, kasım ayında ihracat ailesine 1545 firmanın katıldığını, 40 bin 677 firmanın ihracat gerçekleştirdiğini aktararak, şunları kaydetti: 

"Kasım ayının lideri, 2,7 milyar dolarlık ihracat ile otomotiv sektörümüz olurken, 1,8 milyar dolara ulaşan kimyevi maddeler sektörümüz ikinci, 1,5 milyar dolara ulaşan hazır giyim ve konfeksiyon sektörümüz üçüncü oldu. 9 sektörümüz, yüzde 10'un üzerinde artış yakalayarak başarılı bir performans sergiledi. Kasım ayının en güçlü performansına imza atanlar ise yüzde 447 artışla 162 milyon dolar ihracat gerçekleştiren gemi ve yat, yüzde 57 artışla 360 milyon dolara ulaşan savunma ve havacılık ve yüzde 48 artışla 265 milyon dolara ulaşan fındık sektörümüz oldu. 

Sektörlerimizin ihracat yaptıkları ülke sayılarına baktığımızda, 208 ülke ve bölgeye gerçekleştirdiği ihracatla kimyevi maddeler birinci, 189 ülke ile hububat ikinci, 188 ülke ile çelik üçüncü oldu. Savunma ve havacılıkta Ukrayna'ya olan ihracatımız, 2018'in kasım ayında neredeyse sıfırken, 106,6 milyon dolara yükseldi. Kimyevi maddelerde ise İspanya'ya ihracatımız yüzde 113, Hollanda'ya ise yüzde 112 arttı."

"Otomotivde Azerbaycan'a yüzde 100'ün üzerinde ihracat artışı gerçekleşti"

TİM Başkanı Gülle, 11 aylık tabloya bakıldığında, savunma ve havacılıkta Ukrayna, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar’a, kimyevi maddelerde Lübnan, Nijerya, Singapur, Hollanda ve Slovenya'ya, çelikte Suudi Arabistan ve Ukrayna'ya, otomotivde Azerbaycan'a, fındıkta İtalya'ya yüzde 100'ün üzerinde ihracat artışı gerçekleştirdiklerini bildirdi. 

Kasım ayında 210 ülke ve bölgeye ihracat yapıldığını belirten Gülle, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bu ülkelerin 105'ine ihracatımız artarken, 70 ülkede artış yüzde 10'un, 32 ülkede ise yüzde 50'nin üzerinde gerçekleşti. En çok ihracat gerçekleştirdiğimiz ilk 3 ülke ise 1,5 milyar dolar ile Almanya, 1,1 milyar dolar ile Irak ve 948 milyon dolar ile Birleşik Krallık oldu. İlk 10 ülkenin ihracattaki payı yüzde 48,4 olurken, ilk 20 ülkede bu pay yüzde 66,4 oldu. Kasım ayında ihracat gerçekleştirdiğimiz ülke ve bölgeler detaylı incelendiğinde, aralarında ABD, Almanya, Hollanda, İspanya, Rusya ve İtalya'nın da yer aldığı tam 23 ülkeye kasım ayında her sektörümüz ihracat gerçekleştirmeyi başardı."

"AB'nin ihracattaki payı yüzde 47,5 oldu"

İsmail Gülle, en büyük pazar olan AB'nin ihracattaki payının 7,7 milyar dolarlık hacim ile yüzde 47,5 olduğunu aktararak, "AB'yi, 3,2 milyar dolar ile yakın ve Orta Doğu ülkeleri, 1,4 milyar dolar ile diğer Avrupa ülkeleri ve 1,1 milyar dolar ile diğer Asya ülkeleri takip ediyor. İllerimizde ise kasım ayında 41 ilimizin ihracatını artırdığını görüyoruz. En çok ihracat gerçekleştiren ilk 3 ilimiz sırasıyla 6,1 milyar dolarla İstanbul, 1,38 milyar dolarla Bursa ve 1,3 milyar dolarla Kocaeli oldu." diye konuştu. 

En dikkat çekici artışların, yüzde 2 binlik artışla 88 milyon dolar ihracata imza atan Yalova'da, yüzde 504 artışla 94 milyon dolara ulaşan Çorum'da ve yüzde 103 artışla 35 milyon dolar ihracat yapan Giresun'da olduğunu bildiren Gülle, Yalova'da gemi ve yat sektörünün, Çorum'da mücevher ve Giresun'da fındık sektörünün kasım ayında olağanüstü bir performans sergilediğini kaydetti.

"Miktar bazlı, kasım ayında geçen yıla göre yüzde 6,8 artışla 13 milyon tona ulaştık"

TİM Başkanı Gülle, kasım ayında TL ile açılan beyannamelere göre, 176 ülkeye toplam 5,3 milyar TL ihracat gerçekleştirildiğini belirterek, şunları kaydetti:

"7 bin 190 firmamızın ihracat işlemlerinde TL'yi tercih ettiğini görüyoruz. Miktar bazında ihracatımıza gelecek olursak, kasım ayında geçen yıla göre yüzde 6,8 artışla 13 milyon tona, yılın ilk 11 ayında ise yüzde 16,5 artışla 134 milyon tona ulaştık. Avro-dolar paritesinde 2018 yılı sonundan bu yana gözlenen gerileme, ihracatımıza etki eden önemli etkenlerden birisi. Kasım ayında paritedeki gerilemenin negatif etkisinin 193 milyon dolar düzeyinde şekillendiğini, yılın 11 ayında ise pariteden kaynaklanan negatif etkinin 4,4 milyar dolar olduğunu görüyoruz."

Gülle, ihracatçılar olarak bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da aynı gayretle çalışmaya devam edeceklerini söyledi. 

Ülkelere göre ihracat ve ithalat

GTS'ye göre geçen ay en fazla ihracat, 1 milyar 487 milyon dolarla Almanya'ya yapıldı. Bu ülkeyi 1 milyar 62 milyon dolarla Irak ve 948 milyon dolarla İngiltere izledi.

En fazla ithalat ise 2 milyar 61 milyon dolarla Rusya'dan gerçekleştirildi. Bu ülkeyi 1 milyar 787 milyon dolarla Çin ve 1 milyar 639 milyon dolarla Almanya takip etti.

ÖTS kayıtlarına göre de geçen ay en fazla ihracat, 1 milyar 385 milyon dolarla Almanya'ya yapıldı. Bu ülkeyi 956 milyon dolarla Irak ve 916 milyon dolarla İngiltere izledi.

En fazla ithalat 1 milyar 988 milyon dolarla Rusya'dan gerçekleştirildi. Bu ülkeyi 1 milyar 771 milyon dolarla Çin ve 1 milyar 545 milyon dolarla Almanya takip etti.

Gümrük idarelerince kasımda tahsil edilen vergiler, 14 milyar 421 milyon lira oldu.

Şirket verileri

Kasım ayı itibarıyla aktif limited şirket sayısı 856 bin 337, ticari işletme sayısı 727 bin 951, şube sayısı 208 bin 788, anonim şirket sayısı 136 bin 443, kooperatif sayısı 36 bin 134, kolektif şirket sayısı 35 bin 715, komandit şirket sayısı bin 778 olarak kayıtlara geçti.

Türkiye genelinde geçen ay itibarıyla aktif firma sayısı 2 milyon 3 bin 146, esnaf ve sanatkar iş yeri sayısı da 1 milyon 926 bin 345 olarak hesaplandı.

Yorumlar (0)
12°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 08 Aralık 2019
İmsak 06:38
Güneş 08:10
Öğle 13:01
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 14 30
2. Fenerbahçe 14 25
3. Başakşehir 13 25
4. Beşiktaş 13 24
5. Trabzonspor 13 23
6. Galatasaray 14 23
7. Alanyaspor 14 22
8. Göztepe 14 20
9. Malatyaspor 14 20
10. Denizlispor 13 17
11. Çaykur Rizespor 13 17
12. Gaziantep FK 13 16
13. Gençlerbirliği 14 14
14. Konyaspor 13 13
15. Kasımpaşa 13 12
16. Antalyaspor 13 12
17. Ankaragücü 14 9
18. Kayserispor 13 7
Takımlar O P
1. Hatayspor 14 30
2. Akhisar Bld.Spor 14 25
3. Erzurum BB 13 24
4. Bursaspor 13 23
5. Ümraniye 14 22
6. Keçiörengücü 13 21
7. Menemen Belediyespor 13 21
8. Fatih Karagümrük 14 20
9. Balıkesirspor 14 19
10. Altay 13 16
11. Giresunspor 13 16
12. Adana Demirspor 13 15
13. İstanbulspor 14 15
14. Boluspor 14 11
15. Osmanlıspor 13 10
16. Altınordu 13 10
17. Adanaspor 13 9
18. Eskişehirspor 14 5
Takımlar O P
1. Liverpool 16 46
2. Leicester City 15 35
3. Man City 16 32
4. Chelsea 16 29
5. M. United 16 24
6. Tottenham 16 23
7. Wolverhampton 15 23
8. Crystal Palace 16 22
9. Sheffield United 15 19
10. Arsenal 15 19
11. Newcastle 15 19
12. Brighton 15 18
13. Burnley 16 18
14. Everton 16 17
15. Bournemouth 16 16
16. West Ham 15 16
17. Aston Villa 15 15
18. Southampton 15 15
19. Norwich City 15 11
20. Watford 16 9
Takımlar O P
1. Barcelona 15 34
2. Real Madrid 15 34
3. Sevilla 15 30
4. Real Sociedad 15 26
5. Athletic Bilbao 15 26
6. Atletico Madrid 16 26
7. Valencia 16 26
8. Getafe 15 24
9. Granada 16 24
10. Osasuna 15 22
11. Levante 16 20
12. Villarreal 16 19
13. Real Betis 15 19
14. Real Valladolid 15 18
15. Deportivo Alaves 16 18
16. Eibar 15 15
17. Mallorca 16 14
18. Celta de Vigo 15 13
19. Espanyol 16 9
20. Leganés 15 6